برنج ایرانی

فرق چلو و پلو


برنج قوت غالب بیشتر ایرانی‌ها است و حداقل در روز یک وعده  برنج را استفاده می‌کنند. معمولاً برنج  به دو صورت پلویی یا چلویی تهیه می‌شود. پلو و چلو در واقع دو شیوه کاملاً متفاوت از پخت برنج است. در ادامه به بررسی و تفاوت برنج پلویی و چلویی می‌پردازیم و همچنین درباره پختن آن‌ها تفاوت‌ها و نکاتی را بررسی خواهیم کرد. برای مشاهده پخت انواع غذا، صفحه آشپزی مشاهده کنید.

برنج ایرانی
فرق چلو و پلو

 پلو

برنجی که به صورت پلویی پخته می‌شود. موقع دم کردن آن مواد دیگری مانند گوجه فرنگی، لوبیا سبز، عدس، ماش، هویج، کشمش و… را به آن اضافه می‌کنند، تا طعم لذیذتری داشته باشد. برنج پلو رامانند چلو به همراه خورش یا انواع کباب‌ها سرو نمی‌کنند. شما می‌توانید پلو را در کنار خوراکی‌هایی همچون ماست، ترشی، سبزی و پیاز خام سرو کنید. اگر بخواهیم تعدادی از پلوهای معروف ایرانی را نام ببریم باید به؛ لوبیا پلو، استانبولی پلو، باقالی پلو، کلم پلو، دمی گوجه، مرصع پلو و … اشاره کرد.

چلو

در شیوه پختن برنج به صورت چلویی، هیچگونه ماده اضافی به برنج اضافه نمی‌کنند و برنج را صرفا به صورت ساده و سفید رنگ می‌پزند. البته در شیوه چلویی به دو صورت برنج را پخته می‌شود، یکی به صورت کته ای یا دمی و دیگری به صورت آبکش است.

برنج ایرانی
پخت برنج

شیوه پخت برنج پلویی

 • در روش پختن برنج پلویی ابتدا برنج را به خوبی پاک کنید و سپس آن را در قابلمه‌ای که می‌‍خواهید بپزید بریزید و به آن به مقدار یک انگشت بالاتر از سطح برنج آب اضافه کنید. و بگذارید حدود یک تا دو ساعت خیس بخورد.
 • سپس قابلمه را بر روی اجاق گاز با حرارت ملایم بگذارید تا آب کم کم به جوش بیاید. هنگامی که آب به جوش آمد نوبت اضافه کردن نمک و روغن به قابلمه است.
 • بعد گذشت ۱۰ دقیقه برنج را امتحان کنید و ببینید که آیا اطراف دانه‌های آن کاملا نرم و مغز آن کمی سفت باشد. اگر به این صورت بود پس نوبت به آبکشی برنج می‌رسد.
 • برنج را در یک صافی بریزید. قابلمه را با آب خالی بشویید و بر روی اجاق گاز قرار دهید تا آب اضافی در آن تبخیر شود. سپس به قابلمه مقداری روغن مایع اضافه کنید و در صورت تمایل از ته دیگ نان یا ته دیگ سیب زمینی استفاده کنید (سیب زمینی را پس از پوست گرفتن و شستن به صورت حلقه حلقه قاچ کنید و در کف قابلمه قرار دهید).
  • مقداری از برنج را بر روی ته دیگ بریزید و سپس مقداری از موادی که می‌خواهید با آن پلو درست کنید (مانند لوبیا، عدس، ماش، باقالی و غیره که قبلا پخته و آماده شده است) را به قابلمه اضافه کنید و دوباره یک لایه برنج بریزید و سپس یک لایه دیگر از مواد، این کار را تا تمام شدن برنج و مواد انجام دهید و به این نکته دقت کنید که لایه آخر را برنج بریزید.
  • در قابلمه را به همراه دم کنی قرار دهید و اجازه دهید برنج با شعله ملایم پخته شود.

  شیوه پخت برنج به صورت چلویی
  روش اول

  • برنج را پس از پاک کردم در یک کاسه بریزید و چند پیمانه آب به آن اضافه کنید تا آب به سطح یک بند انگشت بالاتر از برنج قرار بگیرد. سپس به ازای هر پیمانه برنج یک قاشق غذا خوری نمک به آن اضافه کنید و بگذارید برنج به مدت ۳ تا ۴ ساعت در این حالت بماند تا کاملا خیس بخورد.
  • سپس برنج را چندین بار با آب ولرم بشویید تا نمک اضافی از آن خارج شود. دقت کنید که نباید برنج را در این مرحله چنگ بزنید، چونکه باعث خرد و شکسته شدن برنج می‌شود که هنگام پختن دیگر ظاهر مناسبی ندارد.
  • در مرحله بعد یک قابلمه را تهیه کنید و به آن چند پیمانه آب و مقداری نمک و روغن اضافه کنید و بر روی اجاق گاز با حرارت ملایم قرار دهید و بگذارید تا آب به جوش بیاید. سپس برنج را به قابلمه اضافه کنید و حدود ۱۰ دقیقه صبر کنید تا برنج پخته شود.
  • بعد از گذشت این زمان مقداری از برنج را امتحان کنید و ببینید که آیا اطراف دانه برنج نرم شده و مغز آن هنوز کمی سفت است. در این صورت برنج را آبکش کنید و در یک صافی بریزید. سپس آن را زیر شیر آب بگیرید و بشویید. همچنین قابلمه را بشویید و بر روی شعله اجاق گاز قرار دهید تا آب درون آن خشک شود.
  • سپس به قابلمه مقداری روغن اضافه کنید و در صورت تمایل در کف قابلمه از ته دیگ نان یا سیب زمینی استفاده کنید. و بر روی ته دیگ برنج را بریزید تا یک شکل مخلوطی مانند درست کنید. در صورت تمایل می‌توانید بر روی برنج مقداری کره یا روغن کرمانشاهی قرار دهید تا برنج شما مقداری چرب و لذیذ شود و هم عطر خوبی به خود بگیرد. سپس در قابلمه را بگذارید و در ابتدا کمی حرارت را افزایش دهید تا بخار در قابلمه بپیچد، سپس زیر اجاق گاز را کم کنید و بگذارید برنج به آرامی پخته شود.

   روش دوم

  در روش دیگر پخت برنج چلویی آن را به صورت دمی یا کته‌ای درست می‌کنند. به این صورت که برنج را در قابلمه بریزید و چند پیمانه آب تا جایی که یک بند انگشت بالاتر از سطح برنج باشد به آن اضافه کنید و بگذارید کمی برنج در این حالت خیس بخورد. سپس برنج را بر روی اجاق گاز با حرارت ملایم قرار دهید و بگذارید تا آب برنج کم کم به جوش بیاید. بعد از جوش آمدن آب به آن مقداری نمک و روغن اضافه کنید و صبر کنید تا آب قابلمه کاملا تبخیر شود. سپس در قابلمه را بگذارید و میزان حرارت اجاق گاز را کم کنید و به مدت حدود  ۲۰ تا ۳۰ دقیقه صبر کنید تا برنج پخته شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *